Mesir Macunu

Mesir Macunu

Mesir Macunu‘ nu ilk deneyen Merkez Efendi, Denizli’ nin Saruhanlı köyünde 1940 yılında doğmuştur. İsmi Musa olup Merkez Muslihiddin ve daha kısa Merkez Efendi olarak bilinir. Zamanın bütün büyükleri gibi ilk tahsilini doğduğu yerde yaptıktan sonra 1505′de on beş yaşında iken Bursa’ya gitmiş ve orada Veliyyüddin Medresesi’ne girerek hem medrese tahsilini yapmış, hemde asrın sayılı alimlerinden Hızırbey Zade Ahmet Paşa’dan ders almıştır.

Merkez Efendi, doğuştan üstün zekası, derin ilim aşkı ile kuvvetli bir tahsil sahibi olmuş, TIP ve Tedavi İlimleri üzerinde büyük bilgiye sahip olmuştur. Bir rivayete göre dönemin padişahı Kanuni Sultan Süleyman, Manisa‘da hastalanan annesinin hastalığının tedavisi için Merkez Efendi’den bir deva tertip etmesini istemiştir. Bunun üzerine 41 maddeden oluşan bir formül ile Mesir Macunu‘nu tertip etmiş ve Sultan’ın annesini iyileştirmiştir.

Kendine has kokusu olan Mesir Macunu oldukça lezzetli ve besin değeri güçlüdür. Günümüzde daha çok cinsel gücü artırma konusundaki etkisiyle tanınıyor olsa da vücut direncini artırmada, ağrı, sızı, sancı, soğuk algınlıkları, hazımsızlık ve iştahsızlık gibi problemlere de iyi gelmektedir. Ayrıca Mesir Macunu ruh hastalıklarının tedavisinde de önemli bir rol oynamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Zulumba başlıklı makalemizde Bel Gevşekliği Tedavisi, Uyurken Altına Kaçırma ve Zulumba Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?