Faydaları Nedir – Sağlık, Bitkisel Tedavi Ve Faydaları
Mısır
Sosyal Medyada Paylaş
21 Mart 2017
Fadalı Bilgi Yazar

Mısır

Vatanı Güney Amerika olan MISIR, 2 metre kadar yüksekliğe erişebilen senelik otsu bir bitkidir. Karadeniz ve Adapazarı başta olmak üzere her yerde yetiştirilir. Mısır’da %5 yağ, %67 karbonhidrat, %11 protein, E ve K vitaminleri, A vitaminin ana maddesi olan karotin, potasyum, kükürt, fosfor, mangan ve bakır bulunur, E vitamini kaynağıdır.

Mısırın nişastasından, unundan ve yağından faydalanılır. Hayvan yemi olarak ta kullanılır. Doymuş yağ asitleri yüzdesinin düşük olması nedeniyle kalp ve damar hastalıkları bulunan kimselere yemek yağı olarak önerilir. Ham yağının tadı hoş olmadı için rafine edildikten sonra kullanılır.

Mısırın Faydaları

  1. İdrar yollarını temizler.
  2. İdrar tutukluklarını giderir.
  3. Bol idrar söktürür.
  4. Unundan ekmek yapılır. Gayet besleyicidir.
  5. Yağı hafif olup faydalıdır.
  6. Yaprağının yakısı, şişlere iyi gelir.
  7. Kökünden yapılan yakı ciltteki lekeleri giderir.

Bir önceki yazımız olan Patates başlıklı makalemizde Kalp Rahatsızlıkları, Kilo Aldıran Besinler ve Patatesin yararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Yorum Bırak

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Tüm Hakları Saklıdır © Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.