Faydaları Nedir – Sağlık, Bitkisel Tedavi Ve Faydaları
Muşmula
Sosyal Medyada Paylaş
25 Mart 2017
Fadalı Bilgi Yazar

Muşmula

Vatanı Kafkasya olan Muşmula 23 metre yüksekliğinde funda tipinde küçük ağaçlardır. Ülkemizde İstanbul, Karadeniz ve İç Anadolu bölgesindeki ormanlık alanlarda kendiliğinden yetişmektedir. Bazı yörelerde Döngel ve Beşbıyık olarak ta bilinir. Muşmulanın faydaları meyvelerinden elde edilir. Taze olarak yenilebilen meyveleri turşu ve sirke yapımında da kullanılır. Muşmulanın besi değerini A,B1,C vitaminlerinin yanı sıra %12 oranında invertşekeri ve %5 sakkaroz oluşturmaktadır. Muşmulanın en önemli faydası bağırsak tembelliklerini gidermesidir. Bağırsaklarının yavaş çalışmasından şikayetçi olanlar muşmula tüketerek bağırsak faaliyetlerinin daha verimli bir hale gelmesini sağlayabilirler. Ayrıca tansiyonu düşürmesi bakımından da muşmuladan faydalanılabilir.

Sindirim Sistemine Faydaları: Muşmulanın faydası arasında ilk gösterilecek özelliği sindirim sistemine faydalarıdır. Muşmula bağırsak hareketlerini arttırarak sindirim sistemine katkıda bulunur. Bol miktarda C vitamini içeren muşmula sindirim sistemi organlarının sağlığını korur.

Böbreklere İyi Gelir: Muşmula yaprağı kaynatılarak içildiğinde böbrek taşlarının oluşmasını engelleyebilir. Böbrek sorunları yaşayan kişilerde farklı sonuçlar verebildiğinden böbrek hastalarının bu durumu doktorlarına danışmalarını öneririz. Bazı sağlık uzmanları muşmulanın maydonoz kökleriyle iyice öğütülerek tüketilmesinin böbrek taşlarını düşürebileceğini savunmaktadır.

İltihabı Giderir: Bağırsaklarda meydana gelen iltihaba karşı muşmula faydalıdır, düzenli olarak muşmula çayı tüketmek bağırsakları değişik enfeksiyon hastalıklarından korumaya yardımcı olabilir.

Kan Dolaşımı: Muşmula kan dolaşımını hızlandırarak metabolizmanın artmasını sağlayabilir. Böylece vücudun toksinlerden temizlenmesine yardımcı olabilmektedir.

Sinir Sistemine Faydalıdır: Düzenli olarak muşmula tüketimi, merkezi sinir sistemine iyi gelir. Kan dolaşımını hızlandırdığından dolayı beynin daha düzenli oksijen almasına yardımcı olur. Böylece zihin üzerinde olumlu etkiler sağlar.

Zayıflamaya Faydaları: Muşmula zayıflamaya iyi gelir. Bağırsak hareketlerini arttırarak zayıflamaya engel olan unsurların ortadan kalkmasını sağlar. Bu özelliğinden dolayı muşmula hoşafı tüketimi kilo vermek isteyenler tarafından yaygın olarak tüketilir. Muşmula hoşafı, boşaltım sisteminin hareketlerini arttırırken su içerdiğinden dolayı bünyenin su kaybını  önler.

Enerji Deposu: Muşmula hastalıklara faydaları yanında Anadolu’da yaygı bir şekilde yemeklerde enerji sağlaması için kullanılır. Muşmula tatlısı, muşmula turşusu ve aynı şekilde kuru muşmula yıl boyunca tüketilir. Bunun nedeni muşmulanın enerji verici özelliğinin olmasıdır. Sabahları güne muşmula ürünleri ile başlamak stresi azaltır, direnci arttırır.

Muşmula Çekirdeği: Muşmula çekirdeği sindirim sistemine faydalıdır. Bunun yanında etkili idrar söktürücü olan muşmula çekirdeği idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Muşmulanın diğer faydaları: Muşmula C vitamini içermektedir, solunum yolları enfeksiyonlarını gidermesin yanında;

  • Öksürüğe iyi gelir. Muşmula çayı yada muşmula yaprağının suyu kaynatılarak içildiğinde öksürüğü kesebilir.
  • Muşmula çayı, bronşit ve astım hastalıklarına iyi gelebilir. Astım ataklarının şiddedini azaltır.
  • Muşmula A vitamini içerdiğinden dolayı göz sağlığını korur.
  • Muşmula yaprakları ve muşmula kaynatılarak hamur halinde romatizma, kas ağrıları olan kısımlara uygulandığında ağrıyı keser.
  • Antioksidan özelliği olan muşmula ve muşmula yaprağı suyu kaynatılarak ağızda çalkalanır. Bu işlem ağız içinde yer edinen mikropların kırılmasını sağlar.
  • Muşmula şeker hastalığına iyi gelir. Bazı sağlık uzmanları muşmulayı şeker hastalarına önermektedirler. Muşmula şeker hastalarına zararlı olmamasının sebebi olarak, şeker hastalarının etkileneceği miktarda şeker içermemesi gösterilmektedir.
  • Muşmulanın kolon kanserini engellediği düşünülmektedir.
  • Muşmula ekstresinin yüksek tansiyona iyi geldiği düşünülmektedir.

Kaynak: faydalarizararlari.com/musmulanin-faydalari/

Bir önceki yazımız olan Kayısı başlıklı makalemizde Kalp Çarpıntısı Nedenleri, Kalp Rahatsızlıkları ve Karaciğere faydalı besinler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Yorum Bırak

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Tüm Hakları Saklıdır © Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.