Nane

Nane

En çok kullanılan baharat bitkilerinden biri olan Nane bu talebi besinlere kattığı lezzet kadar faydalarına da borçludur. Vatanı Çin olan Nane 50-70 cm yüksekliğinde bahçe ve bostanlarda yetiştirilen çok senelik otsu bir bitkidir. Rutubetli ve mutedil her iklimde yetiştirilebilmektedir. İngiliz nanesi olarak da bilinir. Nanenin taze ve kurutulmuş yapraklarından faydalanırız. Yemek ve salatalara lezzet ve tat katması için ilave edilir. Oldukça hoş ve ferahlatıcı bir kokuya sahip olan nane, iştah açıcı olarak etkilidir. Ağız kokusunu gidermesinin yanı sıra doğal diş ağrısı geçirme yöntemleri arasında yer alır. Ayrıca yemeklerden sonra hazmı kolaylaştırmak için nane çayı da içilebilir.

Nanenin Faydaları

 1. Mideyi kuvvetlendirir. Hıçkırığı teskin eder, kusmayı önler. Cinsel istek ve arzuyu tahrik eder.
 2. Kaynatılan sütün içine az nane katılırsa süt kesilmez.
 3. Mide ağrılarını ve mide bulantılarını geçirir.
 4. Karaciğeri çalıştırır, safra ifrazını artırır.
 5. Sinirleri kuvvetlendirir, teskin eder.
 6. Spazm çözücü
 7. Gaz giderici
 8. Safra salgılatıcı
 9. Serinletici
 10. Nane çayı veya yağı sinirlilik, uykusuzluk, kramplar, öksürükler, migren, yetersiz hazım, mide yanması, bulantı, karın ağrısı ve sinirsel nedenlere bağlı baş ağrısı ve kusma gibi değişik problemler için alınabilir. Nane çayı kahve ve çay yerine de alınabilir. Yüksek dozlarda nanenin afrodizyak olduğu söylenir.
 11. Yaprakların haricen uygulanması serinletici ve hafif ağrı giderici özelliğe sahiptir.
 12. Deri kaşıntısı hallerinde yapraklardan bir merhem veya banyo katkısı da hazırlanabilir.
 13. İngiliz uzmanlar, Çin’ de yetişen bir çeşit nanenin kanseri tedavi edebileceğini ispatladı. Nane, kanserli hücreye giden kan akışını durduran bir kimyasal üretiyor. Kanın taşıdığı maddeler olmadan yaşayamayan kanserli hücreler de ölüyor. Tedavinin 3 yıl içinde insanlarda test edilmesi planlanıyor.

Nanenin Hazırlanışı ve Kullanışı

“Yaprakları tercihen çiçeklenmeden önce, sıcak, güneşli bir günde toplayın”

 1. İki ile üç çay kaşığı yaprağı 1 bardak suda demleyin. Günde 1,5 (Bir buçuk) ile 2 bardak alın, ama peş peşe 8 ile 12 günden fazla olmasın. Bu süreden sonra, tekrar bağlamak için en az bir hafta bekleyin, yoksa kalp problemlerine yol açabilir.
 2. Yağ olarak, sıcak çay ile kesme şeker üzerine 3 ile 4 damla olarak alın. Gaz sancıları için, yarım bardak suya 1 ile 2 damla olarak alın.
 3. Tentür olarak, yağa ve problemin şiddetine göre, 10 ile 50 damla alın.

Bir önceki yazımız olan Ebegümeci başlıklı makalemizde Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir, Bronşit Tedavisi ve Ebegümeci yararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?