Nar

Nar

Bolluk meyvesi olarak bilinen Narın faydaları, Narın hangi hastalıklara iyi geldiği, Narın hangi hastalıkların tedavisinde kullanıldığı hakkında kısa bilgiler.

Narlar, binlerce yıldır şifalı ilaçlar olarak kullanılmaktadır ve modern dünyada popüler olmuştur. Tarih boyunca nar, ishalden burun kanamalarına kadar değişen hastalıkları iyileştirmek için çeşitli ilaçlarda kullanıldı. Hint kültürü Ayurvedik tıpta (Hint Tıbbı) yaygın olarak binlerce yıldır nar kullandı ve kataraktlara yardımcı olmak için göz damlası olarak nar suyu bile kullanıyor. Ayrıca Narlar, vücutta kansere dönüşebilecek zararlı hücreler olan serbest radikallere karşı savaştığı düşünülen antioksidanlar içerir. Bu meyve aynı zamanda A , C ve E Vitaminleri için büyük bir kaynaktır ve folik asit içermektedir. Bir narın erişkinlerin önerdiği C vitamini alımının yaklaşık yüzde 40’ını içerdiği ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği, ayrıca çeşitli hastalıklarla mücadelede yardımcı olduğu bilinen antioksidanlar olan polifenollerin büyük bir miktarına da sahip. Bu meyvenin diğer yararlarından bazıları: kalp rahatsızlığı riskini azaltmak, Alzheimer hastalığının riskini azaltmak ve sağlıklı cildi geliştirmektir. Nar içindeki özellikler, kötü kolestrolün arterleri tıkamasını ve kalbe doğru kan akışını desteklemesine yardımcı olur ve bazı çalışmalar, nar suyu içerken sistolik kan basıncında bir azalma olduğunu göstermiştir.

Narın özellikleri kısaca şöyle açıklanabilir; Yaprakları karşılıklı, çiçekleri büyük, hoş kokulu bir ağacın meyvesidir.

Narın Faydaları

 1. Mideye iyi gelir, hafif kabız yapar.
 2. Boğaz, göğüs ve akciğer için faydalıdır. Öksürüğe iyi gelir. Safraya teskin eder.
 3. Nar suyu bağırsakları yumuşatır.
 4. Ekşi nar mide iltihabına iyi gelir.
 5. İshali keser, kusmayı önler.
 6. Karaciğerdeki harareti söndürür.
 7. Safradan meydana gelen kalp çarpıntısına ve kalpte, mide gazından dolayı meydana gelen ağrılara karşı da faydalıdır.
 8. İçindeki etli kısmı ile birlikte narın suyu çıkarılıp birazda bal ilave edilip merhem oluncaya kadar karıştırılıp, göze sürme gibi çekilirse, gözdeki sarılığı temizler. Diş etlerine sürülürse, diş çürümelerine karşı etkilidir.
 9. Nar çekirdeği dövülüp bal ile iyi karıştırıldıktan sonra tırnak etrafında, parmak uçlarında meydana gelen dolama ve habis yaralara kullanılırsa gayet faydalıdır.
 10. Nar çiçeği cerahatli yaralara iyi gelir.
 11. Nar çiçeği, göz ağrılarına iyi gelir.

Narın aslında özellikleri saymakla bitmez. Narın bir kaç özelliğinden daha kısaca bahsetmek isteriz.

Cildi iyileştirir

Narları paylaşmanın bir başka nedeni, cildin iyileştirilmesine yaygın bir şekilde inanılmasından kaynaklanıyor. Bazı ülkeler bu meyveyi büyük bir saygı ile karşılıyorlar çünkü esas olarak kırışıklıklara karşı savunuyor ve cilde sağlıklı bir ışık saçıyor. Nar tohumu yağının yara iyileşmesini hızlandırdığı ve yara izlerini önlediği bilinmektedir .

Üreme sağlığı

Narlar aynı zamanda sağlıklı bir üreme sistemi için elverişli . Antik Yunanistan’da bu meyve bereketin sembolüydü. Gebe kadınların erken doğum riskini azaltmak için bu meyve kullandığı biliniyor ve bazı kadınlar menopoz nedeniyle yorgunluğun yan etkisine yardımcı olmak için nar kullanıyordu.

Kaynak: herbwisdom.com/herb-pomegranates.htm

Erkekler İçin Faydaları

İktidarsızlık Riski: Narda bulunan yüksek miktardaki antioksidan iktidarsızlık riskini azaltıcı etki gösterir. Bu problemin önüne geçmek için bol miktarda nar suyu içmenizde büyük faydalar vardır.
Prostat Kanseri Tedavisi: Erkeklerin korkulu rüyası olan prostat kanseri riskini azaltmak ve önlemek için siz okurlarımıza nar tüketmenizi öneriyoruz. Çünkü prostat kanserine sebebiyet veren antijenlerin yok edilmesinde nar tüketimi etkili bir rol oynamaktadır. Narın prostat kanserini engellediği bilinmekte fakat, merak edilen ve şuan araştırma konusu olan bir diğer durum ise çoktan prostat kanseri olan birisinin tedavisinde narın etkisi sorusunun cevabını alabilmek için gerekli çalışmalar sürdürülmektedir.

Kadınlar İçin Faydaları

Gebelik: Hamile kadının sağlığını korumak ve hücre büyümesini hızlandırmak için gerekli maddeler olan niasin, folik asit, potasyum, kalsiyum, C vitamini, demir ve lif yüksek miktarlarda narın içerisinde yer almaktadır. Hamilelik sırasında alkollü içecekler tüketimi hamile bayan ve doğacak bebek için sakıncalıdır. Bunun yerine nar şarabı içerek alkolün verdiği zararlı etkileri de ortadan kaldırabilirsiniz. Gebelik sırasında nar suyu tüketmenin bir diğer faydası ise kramp ve uyku zorluklarını engeller. Ayrıca beyin hasarı riskini azaltmak için bebeğin beynine giden kan akışının hızlanmasına da yardımcı olur.
Göğüs Kanseri: Nar suyunda bulunan ellagitannis, göğüs kanserine sebebiyet veren östrojen hormonunun etkilerini azaltır. Böylece göğüs kanserine karşı önlem almak için nar suyu tüketebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?