Öksürüğü Geçirme

Öksürüğü Geçirme

Öksürüğün sebebinin bulunarak ortadan kaldırılması önemlidir. Bol söktüren bir Öksürük solunum cihazını zararlı ve tıkayıcı maddelerden temizleyerek faydalı bir iş görür. Bunun aksine, kuru öksürüğün böyle bir faydası yoktur; ayrıca hastanın uykusunu kaçırarak ve etraftakileri rahatsız ederek zarar da verir. Eğer bu yalnız boğazın fazla hassas olmasından ileri geliyorsa (örneğin gripten sonra), sıcak içkiler, tatlılar veya ilaçlar faydalı olabilir. Eğer bu tedbirler fayda vermezse, öksürük merkezi üzerine tesir eden ilaçlar alınabilir. Bir hastalığın başlangıcındaki kuru bir öksürük daha sonraları söktürmeye başlayınca rahatsız edici olmaktan çıkar. Burun teneffüsü, sıcak, buharlı bir hava ve doktor tarafından verilecek ilaçlar söktürmeyi kolaylaştırır. Öksürüğü hiçbir zaman ihmal etmeyin!
 
Öksürüğü geçiren bitkiler arasında Okaliptus, Gelincik, Ebegümeci önemli yer tutmaktadır.
 
Tükürük ve Balgam: Öksürükle çıkan veya tükürülen maddeler genellikle bronşlardan veya akciğerlerden gelir. (Göğüs hastalıkları bölümünde bu konuda daha çok bilgi verilmiştir.)
 
Grip: (Kısa sürelidir; 48 saat bekleyin, geçmezse doktora gidin. Yatak istirahati, ateş perhizi yapın, ağrı kesici” ilaçlar kullanın, 2 haftada geçer).

Bir önceki yazımız olan Mineraller başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?