Pankreas Kanseri Belirtileri

Pankreas Kanseri Belirtileri

Pankreas kanseri ortalama olarak her 10.000 kişiden birinde görülmektedir. Midenin hemen arkasında bulunan ve yetişkin bir insanda 15 ila 20 santim arasında değişen boyutlara sahip bir organımızdır. Pankreasın vücuttaki görevi bazı enzimlerin sindirilmesi ve hormon salgılamasıdır. Pankreasta ortaya çıkan kanserlerin sebebi bilinmemektedir. Fakat risk grupları ve belirtileri konusunda geniş bir bilgi mevcuttur. Sigara kullanan kişilerde pankreas kanserine yakalanma oranı kullanmayanlara nazaran 2-3 kat daha fazladır. Ayrıca kesin olarak kanıtlanmamakla birlikte alkol ve şeker hastalığının da pankreas kanserine yol açabildiği konusunda bazı bulgular üzerinden araştırma yapılmaktadır.

Pankreas Kanseri Sebepleri; 
Sigara kullanımı,
Radyasyona maruz kalma,
Besin tüketimi sırasında çok fazla yağ almak, yağlı besinler tüketmek,
Kronik pankreas iltihabı da zaman içerisinde pankreas kanserine sebep olabilmektedir.

Bu sebeplerin yanı sıra genetik geçişlerde pankreas kanserine yakalanma riskini artırmaktadır. Buna göre ailesinde pankreas kanseri olanlar risk grubu içerisinde yer almaktadır.

Pankreas Kanseri Belirtileri;
Hızlı kilo kaybı, mide bulantıları ve kusmalar, halsizlik, iştah kaybı,
Ciltte sararmalarda pankreas kanserinin belirtileri olabilir. Kanser safra kanalının tıkanmasına sebep olduğundan dolayı safralar bağırsağa akamaz ve ciltte sararmalar meydana gelir, idrar rengi koyulaşır dışkının ise rengi daha açık olur.
Karın boşluğunda sırta kadar yayılan bir ağrıya sebep olabilmektedir.
Yoğun halsizlik ve baş dönmesine paralel olarak zaman zaman bayılmalar olabilir.

Pankreas kanseri belirtilerini vücuda iyice yerleştikten sonra gösterdiği için önceden tanısı konulmakta güçlük çekilir.

Pankreas Kanseri Tedavisi;
Doktor tarafından belirtileri incelendikten sonra tanısı koyularak tedavi uygulanır. Genellikle pankreas kanseri tedavisi için ameliyat, ışın tedavisi ve ilaçlı kemoterapi uygulanmaktadır. Pankreas kanseri evde tedavi edilemeyeceğinden ötürü doktora başvurulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan El Terlemesi Nedenleri başlıklı makalemizde El Terlemesi Neden Olur, El Terlemesi Tedavisi ve El Terlemesine Çözüm hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?