Papatya

Papatya

Baharda çiçek açan, taç yaprakları beyaz, ortası sarı bir bitki olan Papatya faydaları, hangi hastalıklara iyi gelir? Papatyanın yararları, nelere iyi gelir?

İnsanlar yüzyıllarca, papatya ilacını, mide bulantıları, uykusuzluk , kramplar, göğüs soğuk tahrişleri ve diğer yaygın rahatsızlıklar gibi rahatsızlıkları hafifletmek için doğal bir çare olarak kullanıyor. Güçlü terapatik özelliklerinden dolayı papatya çiçeği, cildi sağlıklı tutmak için popüler bir seçimdir.

1. Anti-inflamatuar özellikleri akne, egzama, sedef hastalığı, güneş yanığı, kızarıklık ve diğer cilt tahrişlerine yardımcı olabilir.

Tarihsel olarak, insanlar çeşitli yaygın cilt problemlerini tedavi etmek için papatyayı kullandılar ve bugün insanlar, kremler ve merhemler de, hem iyileşme hem de rahatlama için etkilenen bölgeye topik olarak uygulamak için kullanıyorlar. Araştırmalar göstermiştir bitki uçucu yağlar ve flavonoidler yüzeyin altında derinin daha derin seviyelere ulaşmak için yeterince güçlü olduğunu öne sürerek, anti-enflamatuar, antibakteriyel ve anti-mantar özelliklere sahip olduğunu.

2. Yaralar ve apselerdeki iyileşme sürecini hızlandırır.

Önceki bölümde bahsedilen aynı bilimsel yayına göre, papatyalar açık yaraları kurutmak ve iyileşmelerine yardımcı olmak için etkili bir şekilde kullanılabilir. Yaraları iyileştirmek için papatyayı kullanan bir grup insan, papatya tedavisini atlayan insanlarda yüzde 48’lik bir düşüşe kıyasla yaranın alanındaki yüzde 61’lik bir azalma yaşadı.

3. Etkili bir nemlendirici olarak kullanılabilir ve cildin yaşlanmayı yavaşlatabilir.

Yaşlanmaya neden olan cilt, herkes büyüdükçe herkesin ilgilendiği bir şeydir; ancak papatya sürecini, daha uzun süre genç görünmenizi sağlayacak şekilde yavaşlattığını gösterdi. Papatya, anti-enflamatuar ve doğal nemlendirici özelliklere sahip bir madde olan, levomenol içerir.

5. Cildinizi sağlıklı bir parlaklık için hafifletebilir.

Bunun bilimsel bir kanıtı olmamasına rağmen, birçok insan papatyanın doğal bir cilt tezgahı gibi davrandığını iddia ediyor. Güçlü antioksidanlar ve yaşlanmayı önleyici etkileri ile birlikte temizleme ve nemlendirme özellikleri göz önüne alındığında, belki de bu iddia için bir avantaj olabilir. Kendiniz görünce denemek zorunda kalacaksınız!

Papatya Faydaları

 1. Papatya yumuşatıcı, gözenekleri açıcı bir özelliğe sahip hoş bir bitkidir.
 2. Çözücü güce sahiptir. Suyu içilir ve lapasının üstüne oturulursa, idrarı ve adet kanamasını söktürüp çoğaltır.
 3. Papatya merhemlere ve sıcak lavman maddelerinin içine karıştırılır.
 4. Mideyi düzeltir, gazları giderir, vücuda rahatlık verir.
 5. İshali önler. Kabızlığı giderir.
 6. Basura faydalıdır.
 7. Hazmı kolaylaştırır.
 8. Ciğere kuvvet verir.
 9. Şekerle içildiğinde erkekliğe kuvvet verir.
 10. Gripten kaynaklanan ağrılara iyi gelir, göğsü temizler.
 11. Solucanı düşürür, böbrek taşlarını eritir.

Bu sayılan maddelerin bir çoğu papatya çayı ile yapılacak şeylerdir.

Kaynak: care2.com/greenliving/5-remarkable-skincare-benefits-of-chamomile.html

Bir önceki yazımız olan Safran başlıklı makalemizde safran hangi hastalıklara iyi gelir, safran ne için kullanılır ve Safranın yararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?