Peynir

Peynir

Su, kazein, yağ ve kalsiyum fosfattan oluşan peynir maya aracı ile pıhtılaştırılıp çökeleğin olgunlaşmasından elde edilen süt ürünüdür. Pek çok çeşit peynir üretilmektedir. Peynir üretimi iki kademeden oluşmaktadır. Önce kazein çöktürülerek süt pıhtılaştırılır ve çölen kazein süzülüp baskı altında da kalan sudan kurtarılarak tuzlanır ve kalıplar halinde kesilerek mahzenlerde olgunlaştırılır.

Peynirde olgunlaşmayı tapan küf bakterileridir. Penicillum küfü olan bu bakteriler penisilinin bulunmasında ve ilk üretimlerde de faydalanılan bakterilerdir. Yumuşak peynirlere Kamamber peyniri, yarı sert olanlara ise Rokfor peyniri adı verilir. Sütün cinsine göre 4-6 litre sütten 1 kilo peynir elde edilmektedir.

Peynir üretiminde gravyer peyniri inek sütünden, kaşar ve rokfor koyun sütünden ve beyaz peynirler koyun ve keçi sütünden üretilmektedir. Peynirlerin birleşimleri normal olarak %55 su, %14 protein, %27 yağ, %3,5 mineraller ve tuz, daha katı olan tulum ve kaşar peynirlerinde ise su daha düşük olarak 31-37, protein %27-34, yağ %27-30, mineral ve tuzlar ise %4,5 kadardır. Peynirin faydaları oldukça fazladır, karaciğer ve sofra içkilerinin en büyük dostudur.

Bir önceki yazımız olan Susam başlıklı makalemizde Astım Tedavisi ve Bronşit Tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?