Pirinç

Pirinç

Sofralarımızın en çok sevilenlerinden biri olan Pirincin faydaları, pirincin hangi hastalıklara iyi geldiği, pirincin neye faydalı geldiği hakkında bilgiler…

Pirincin sağlığa olan faydaları, hızlı ve anlık enerji sağlama, bağırsak hareketlerini düzenleme ve iyileştirme, kan şekeri seviyelerini stabilize etme ve yaşlanmayı yavaşlatma yeteneğini de içeriyor ve ayrıca insan vücuduna B1 vitamini için önemli bir kaynak sağlıyor . Diğer yararlar arasında cilt sağlığını iyileştirme , metabolizmayı arttırma, sindirimde yardımcı olma , yüksek tansiyonu düşürme , kilo verme çabalarına yardımcı olma, bağışıklık sistemini geliştirme ve dizanteri, kanser ve kalp hastalığına karşı koruma sağlama becerileri dahildir . Pirinç, dünya çapında birçok kültürel mutfaktaki temel besindir ve dünya nüfusunun yarısından fazlasını besleyen önemli bir tahıl ürünüdür.

Çeşitli faydalar, bu tahılın kırk binden fazla çeşidinde bulunabilir ve bu da dünyada mevcuttur. İki ana kategori, tam tahıllı pirinç ve beyaz pirinçtir. Kepekli pirinç çok fazla işlenmez, bu nedenle besin değeri yüksektir. İnsanlar kendi mutfak ihtiyaçlarına, mevcudiyetine ve sağlıklı faydalar için de potansiyele bağlı olarak, özel aromalar için farklı pirinç stilleri seçerler!

Ayrıca her bir tane uzunluğuyla tanımlanabilir. Hintli veya Çinli mutfaklar uzun taneli pirinci de uzmanlaşırken, batı ülkelerinde kısa veya orta boy tahıllar tercih edilir.

Pirinç’in Faydaları

  1. Mideyi hafif tutarak kuvvetlendirir ve temizler.
  2. Sığır sütü ile pişirilerek yenirse çok besleyicidir.
  3. Vücudu geliştirir, meniyi artırır, cildi güzelleştirir ve besleyici değeri çok yüksektir.
  4. Kabızlık yapar, süt ile pişirilirse bu etkisi azalır. Eğer şekerle alınırsa mideden daha kolay geçer.
  5. Besleyiciliğinden dolayı kilo aldırır.

Kaynak: organicfacts.net/health-benefits/cereal/health-benefits-of-rice.html

Bir önceki yazımız olan Papatya başlıklı makalemizde papatya çayı, papatya hangi hastalıklara iyi gelir ve papatyanın faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?