Proteinler

Proteinler

Karbon, hidrojen, oksijen, azot çoğunlukla kükürt ve fosfor içeren  bileşiklerdir. Proteinlerde karakteristik element azot’tur. Enzimlerin tamamı, hormonların çoğu ve hücrelerin bir kısmının yapısal birleşeni proteinlerdir.

Amino asitlerden oluşan protein molekülleri binlerce atomu içeren çok karmaşık yapılardır. Her hücre yüzlerce farklı protein içerir ve bunlar yalnız o hücreye özgü peptit bağları ile uzun zincirleri oluştururlar. Adelenin katı maddesinin büyük bir kısmı, deri, saç, tırnaklar, kalp ve ciğerler dahil hep proteinlerden oluşurlar. Proteinlerin en mühim fonksiyonu hücre protoplazmasının yapısını teşkil etmeleridir. Besilerde bulunan proteinlerde birbirlerinin aynı değildir. Vücuttaki görevleri ve temin edildikleri besilerde aynı değillerdir.

Çeşitli proteinlerden faydalanabilmek için çeşitli besinlerin alınması zorunlu olmaktadır.

Bugün için bilinen proteinlerin başlıcaları

Albuminler, Globulinler, Glutelinler, Prolaminler, Protaminler, Histonlar, Fosforproteidler, Glikoproteidler, Nükleoproteidler, Kromoproteidler, Lipopoteidler ve Lesitoproteitler’dir.

Proteinler hücrelerin yapısal ana birleşeni olmaları kadar enerjinin serbest duruma geçmesi için de yakıt görevi görmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Mineraller başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?