Ravend

Ravend

Ravent baharat bitkisi ve sebze bitkisi olmak üzere ikiye ayrılır.
Sebze bitkisi olan Ravend;
Ravend 30-100 cm. yüksekliğinde kalın ve etli yaprakları bulunan bir senelik kültür bitkisidir.
Yaylalarda yetiştirilir. Yetiştirilenler kültür çeşitleridir. Saplan yeşil ve saplan kırmızı olarak iki kısma ayrılırlar. Her Iki türde de yaprak eti yeşildir. Saplan yeşil olanlar’dan Kraliçe Yiktorya çabnk büyfiyen bir İngiliz çeşididir. Etinin rengi beyaz yeşil, lezzetli ve çok makbuldür. Tanınınış diğer çeşitteri Mammouth, Hamburger, Riesen, Berliner Knüppel ve Herkules’tir.
Saplan kırmızı olanlar’dan Suotons Rhababer normal büyüyen, etinin rengi san yeşil ve bir yaprağının ağırlığı 1000 gr. kadar gelen bir çeşittir. Paragon ve Goliath diğer çeşitleridir.
Besi değerini A,B1, B2, B6 niasin C vitaminleri, % 2 protein, % 5 karbonhidrat ve % 1 selüloz oluşturur.

Baharat bitkisi olan Ravend;
Vatanı Tibet olan Ravend 80-150 cm. yüksekliğinde, Tibet’in 3000 metreyi bulan yamaçlarında yetişen bir senelik otsu bir bitkidir. Hala Rusya, Iran ve Türkiye’nin dağlık bölgelerinde yetişir. En makbul olanı Çin’de yetişen Ravend çini’dir. Çiçek açmadan sökülerek çıkarılan kök ve dalları kullanılır.

Ravend Faydaları;
— KANIN ZEHİRLİ MADDELERİNİ DIŞARI ATAR.
— BARSAKLARI YUMUŞATIR PEKLİĞİ GİDERİR.
— MESİR MACUNU’nun üretiminde kullanılır.

Aktif maddeleri Anethol ve Estragol’dür.

Bir önceki yazımız olan Zulumba başlıklı makalemizde Bel Gevşekliği Tedavisi, Uyurken Altına Kaçırma ve Zulumba Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?