Romatizma

Romatizma

Romatizma, sabahları ağrı ile uyanma ile sonuçlanacak kadar ilerleyebilir. Genelde çok şiddetli soğuk havalarda, grip gibi soğuk algınlığı rahatsızlıklarını takiben ortaya çıkan romatizma ağrıları, kişide hareket zorlukları meydana getirebilir. Bu tip romatizmalar TIP dilinde Adele Romatizması olarak bilinir.

Bir diğer romatizma türü ise kalp romatizmasıdır. Bu rahatsızlıkta oldukça yaygın görülür. Bu tür romatizma iyi bir şekilde tedavi edilmediği takdirde kalbin içerisinde bulunan kapakçıklara yerleşmesini sebep olabilir. Kalp romatizması ağırlıklı olarak kadınlarda gözlenir. Kalp romatizması farklı rahatsızlıklara da zemin hazırlayabilir. Nefes darlığı, morarma, el ve ayak bölgelerinde yoğunlaşan üşümeler yaşanabilir. Tedavi sürecinde psikolojik rahatlıkta önem taşır.

Romatizma rahatsızlığı eklem, kas ve sinir sisteminde yaşanan hastalıkların önemli bir bölümünü tetiklemektedir. Romatizma ağrıları vücudun tüm bölgelerinde gözlemlenebilmektedir. Kimi yörelerde bu rahatsızlıklara YEL adı verildiği de bilinmektedir. Şişmanlık, hormonal dengesizlikler, karaciğer yetersizliği ve beslenme bozuklukları gibi faktörler romatizmayı tetikleyen sebepler arasında ön plana çıkar.

Bir önceki yazımız olan Mineraller başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?