Safran

Safran

Antik çağlardan beri renk, lezzet ve tıbbi özellikleriyle bilinen değerli baharatlardan biri olan Safran faydaları? Safran hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

Safran, susam büyüklüğünde sarı bir bitkidir. Yemen’de ve Avrupa ülkelerinin bazılarında yetişir. Tarımı yapılır, tarla ve arazilerde yetiştirilir. Bir defa ekildiğinde 10-15 sene kendiliğinden biter. Kuruyup olgunlaştığında, başak kısmı açılır ve içinden tohumları dökülür. İşte bu tohumlardan safran yağı elde edilir. Sarı, siyah ve kırmızı cinsleri vardır. En iyisi kırmızı olan ve ele yumuşak gelen ve posası az olandır. Siyah cinsine Habeşi denir ve tane bakımından en büyük olanı da budur. Hekimlikte, boyacılıkta ve esans yapımında kullanılır.

Safran Faydaları

  1. Misk, anber, kafur ve öd kokuları erkeklere özel güzel kokulardır. Zira bunlar güzel kokar ama renkleri yoktur. Safran ve Haluk gibi kokular ise kadınlara özel kokulardır. Çünkü; bunlar renkli ve az kokuludur.
  2. Safran yağı verem ve zatürreye iyi gelir.
  3. Safranla boyanmış elbise giyinmek cinsel istek ve arzuyu artırır.
  4. Kabızlık yapar.
  5. Damıtılmış yağından 4 gramı deri hastalıklarına iyi gelir.

Bir önceki yazımız olan Sandal Ağacı başlıklı makalemizde sandal ağacı meyvesi nelere şifalı, sandal ağacı nasıl kullanılır ve sandal ağacı yağı ne işe yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?