Faydaları Nedir – Sağlık, Bitkisel Tedavi Ve Faydaları
Sarısabır
Sosyal Medyada Paylaş
16 Şubat 2017
Fadalı Bilgi Yazar

Sarısabır

Birçok bilgede farklı isimlerle bilinen sarısabır bitkisinin faydaları nedir? Sarısabır bitkisi hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır? Sarısabır nelere iyi gelir?

İsmi pek duyulmamış fakat bir çok faydası bulunan sarısabır, diğer deyişle Aloevera, Öd Ağacı, Sabır, Ölümsüzlük Bitkisi ve Çöl Zambağı olarak bilinen bitki içeriğinde bulundurdurduğu A, C, E vitaminlerini ve B12 vitamini içeren şifalı bir bitkidir. Ayrıca içerisinde ek olarak magnezyum, manganez, çinko, bakır, krom, kalsiyum, sodyum, potasyum ve demir bulunmaktadır. Özellikleri ve kullanışıyla bir çok yararı bulunan bitki faydaları ile de insanların yüzünü güldürmeye devam ediyor.

Sarısabır Özellikleri

  1. Sahralarda yetişen bir bitkidir. En meşhuru yemen sahilindeki Sokorta adasında yetişendir, kokusu güzel tadı acı rengi ise sarıdır. Bıçakla kabuğu yarıldığı zaman sarı ve acı bir su çıkar, kullanılan ise bu sudur.
  2. Sarısabır ziraatı yapılan bir bitkidir. Kabuğu yarılıp sıkıştırılarak suyu çıkarılır, sonra sap kısmı kurutulur. Karıştırılarak kullanıldığı zaman, diğer ilaçları zararsız hale getirir.
  3. Hekimlikte ve esans yapımında kullanılır.
  4. Kökü ve sapı kullanılır.

Sarısabır Faydaları

  1. Sürme gibi ağrıyan göze çekilir veya damıtılır ve göze bir sargı ile bir süre kapatılırsa ağrıyı geçirir.
  2. Sarısabır, göz kapaklarındaki şişlikleri giderir.
  3. Karaciğerdeki tıkanıklığı açar, sarılığı giderir. Kökünün veya sap kısmının tozunun, makatta meydana gelen yaralar üzerine serpilmesi yararlıdır.
  4. Gül yağı ile karıştırılıp şakaklara sürülürse baş ağrılarını geçirir. Ağız ve burun yaralarına iyi gelir.
  5. Sarısabır su ile karıştırılıp iki kaşık içilirse, zihni açar, kalbi kuvvetlendirir, safra ve balgam artıklarını mideden temizler.

Bir önceki yazımız olan Sinameki başlıklı makalemizde sinameki hangi hastalıklara iyi gelir, sinameki otu ve sinameki otunun faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Yorum Bırak

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Tüm Hakları Saklıdır © Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.