Faydaları Nedir – Sağlık, Bitkisel Tedavi Ve Faydaları
Şeker Kamışı
Sosyal Medyada Paylaş
6 Şubat 2017
Fadalı Bilgi Yazar

Şeker Kamışı

Sıcak iklimlerde yetişen Şeker kamışı, buğdaygiller sınıfında yer alan ve öz suyundan şeker yapılan bir bitkidir. Dünyanın şeker ihtiyacının %70’i şekere kamışı bitkisinden sağlanır. Şüphesiz bunun en büyük üreticilerinden bir ise %15 üretim payı ile Küba’ dır. Küba kültüründen çok tüketilen şeker kamışını kahveyle birlikte çok tüketirler. İspanyollar tarafından büyük İskender sayesinde Hindistan’dan Avrupa’ya yayılmıştır. Şekere kamışının içerisinde bulunan etanol, Brezilya’da arabalar için yakıt olarak da kullanılmaktadır.

Şeker Kamışı Faydaları

  1. Şeker kamışı, öksürüğe karşı faydalıdır.
  2. Mesaneyi ve nefes borusunu temizler.
  3. Kusmaya yardım eder, idrarı çoğaltır, cinsel istek ve arzuyu tahrik eder.
  4. Kızartıldığı zaman, göğüs ve boğaz sertliğine karşı iyi gelir. Gaz yapar, bu etkisi kabuğu soyulup sıcak suda yıkanmasıyla giderilir.
  5. Pişirilip ve köpüğü atılırsa, susuzluğu ve öksürüğü yatıştırır. Safralı midelere zararlıdır, çünkü bizzat kendisi safraya dönüşür, yan etkisini azaltmak için; Limon veya ekşi nar suyu ile giderilebilir.

 

1280px-Cut_sugarcane Şeker Kamışı

Bir önceki yazımız olan Tere başlıklı makalemizde tere hangi hastalıklara iyi gelir, tere neye iyi gelir ve terenin faydaları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Yorum Bırak

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Tüm Hakları Saklıdır © Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.