Sığır Dili

Sığır Dili

Öküz dili ismi ile de bilinen Sığır Dili hangi hastalıklara iyi gelir? Sığır dili faydaları nedir? Sığır dili hangi hastalıklara iyi gelir? Sığır dili hakkında…

Haziran, Ağustos ayları içerisinde parlak sarı renkte çiçekler açan Sığır dili bitkisinin ömrü yaklaşık 2 senedir. Yol kenarlarında sıkça rastladığımız boyları 20 ile 150 santim arasında değişen bitki ekim alanları temizlenmeden önce de sıkça rastladığımız bir bitkidir. Gövdesi dik olan ve yün gibi tüylerle kaplı olan Sığır dili yaprakları, gövdesinin alt kısmında rozet şeklinde dizilmiş bir şekildedir. Bitkinin gövde kısmında bulunan yaprakları sapsızdır. Çiçek olan kısmı uç kısmında konumlandırılmış şekilde sık yada seyrek biçimde toplanabilir. Meyveleri, çok tohumlu olup yuvarlak şekildedir.

Sığır Dili Özellikleri

Tüylü bir bitkidir. Öküz dili de denmektedir.

Sığır Dili Faydaları

  1. Kalbi kuvvetlendirir, çarpıntıya karşı faydalıdır. Kalp ağrılarına iyi gelir.
  2. Pişirilerek veya kaynatılarak yapılan ilaçlara katılır.
  3. Genel şikayetlerden birisi olan ayak şişmelerine karşı kullanılacağı zaman; bu otun bir tutam yaprağının suda dövülmesi ve ardından şişme olan kısma uygulanması gerekmektedir.
  4. Zehirlenme durumunda kullanılmak istenirse; örneğin bir yılan soktuysa veya yabani olan bir hayvanın ısırmasına maruz kalmışsanız, herhangi bir zehirlenme durumuna karşı sığır dili otunun yaş haldeki yapraklarının yenilmesi önerilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Semizotu başlıklı makalemizde semizotu nasıl tüketilmeli, semizotu yemeği ve semizotunun faydası hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?