Sinameki

Sinameki

Baklagiller familyasından, sıcak bölgelerde yetişebilen, sarı çiçekli, cassia ismi ile bilinen sinameki faydaları neler? Sinameki hangi hastalıklara iyi gelir?

Muhteşem özelliklere sahip alternatif tıbbın faydalı bitkilerinden biri olan sinameki faydaları saymakla bitmeyen yararlı içeriğe sahip bir bitkidir. İnsanları genelde kabızlığı giderici özelliği ile kullandığı bitki aslında daha bir çok derde deva olacak şekilde yüce yaradan tarafından bizlere bahşedilmiş şifa kaynağıdır. Her şifalı bitki gibi zararlarının olduğunu ve buna dikkat edilmesi gerektiğini söylemeden edemeyeceğiz. Fazla kullanıldığı taktirde bağımlılık ve bağırsaklarda tahriş yapabilen bitkinin fazla kullanımı zararlı olabilir. Bağırsakları hızlı çalıştıran sinameki ilaç emilimini azaltabileceğinden ilaç kullananlar için sinamekinin tüketilmemesi emilim yönünden önemlidir. Ayrıca, hamile bayanların rahim ağızlarının kasılmasına ve düşük riskinin artacağından dolayı hamilelik dönemi boyunca sinameki kullanılmaması ve bunun dikkate alınması gerekir.

Sinameki Özellikleri

 1. Baklagillerden sıcak bölgelerde yetişen bir çok çeşidi bulunan bir bitkinin yapraklarından elde edilen, hekimlikte kullanılan bir maddedir.
 2. Sinameki kelimesinin asıl orjinal şekli ‘Senaü Mekki’ dir. Bu bitkinin Mekke’ de yetişen türü pek meşhurdur. Mekke senası anlamına gelen bu kelime, halk dilinde sinameki olarak kullanılmaktadır.
 3. En büyük özelliği müshil olarak kullanılmasıdır. Sinameki, yan etkisi yok denecek kadar az olan faydalı bir ilaçtır. Yaş olarak veya kurutulup öğütüldükten sonra toz halinde kullanılır.

Sinameki Faydaları

 1. Sinameki yaprakları, mide ve bağırsakları yu­muşatıcı ve ishal edici özelliğe sahiptir. Az miktarda alınırsa iyi yumuşatır, çok miktarda alınırsa ishal eder.
 2. Kurumuş yaprakları dövülüp toz haline getirilir ve acılığını gidermek için tatlı bir maddeyle alınır, veya kaynatılarak suyu içilir. Aynı zamanda lavman yapılarak makattan verilir.
 3. Toz olarak 10 gram, kaynatılmış suyundan ise 20 gram içilebilir.
 4. Soğuk ve sıcaktan dolayı ciltte meydana gelen çatlaklara iyi gelir, kasları açar.
 5. Kaynatılmış suyunu içmek, toz halinde içmekten daha iyidir.
 6. Eğer sinameki ile beraber menekşe çiçeği veya çekirdeği çıkarılmış kırmızı üzüm birlikte kaynatılırsa daha faydalı olur.
 7. Sinameki, tereyağı ve bal ile karıştırılarak kullanılırsa sinameki islah edilir böylesi daha faydalıdır.
 8. Safrayı ve balgamı söktürür, mafsal ağrılarına iyi gelir.
 9. Sinameki, adele kasılmalarına, kramplara, kaşıntı, uyuz ve sivilcelere, el ve ayaktaki çatlaklara iyi gelir.

Bir önceki yazımız olan Şahtere, Şalgam, Şam Fıstığı başlıklı makalemizde şahtere nelere iyi gelir, şalgam nelere iyi gelir ve şam fıstığı nelere iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?