Sinüzit

Sinüzit

Sinüsler, çene kemikleri ve alın kemiği içindeki oyuk ve hava dolu boşluklar olup, sese ahenk verdikleri gibi göz ve beyni korumada da rolleri vardır. Bunlar burna açıldıklarından burun iltihabı kolaylıkla sinüslere geçer ve sinüslerdeki iltihap kolay kolay dışarı akamaz, çünkü bunların giriş delikleri ufak olup kolayca tıkanır. Üst çene içindeki sinüslerin hastalığı en sık görülendir.

Had sinüzit: (Kısa veya uzun süreli; yatakta dinlenin, doktor çağırın, 6 hafta sürebilir) Genellikle nezle, grip ve kızamıktan sonra veya nezle ile beraber görülür.
Belirtileri; Yüzde çoğu zaman zonklayıcı bir ağrı duyulur; eğilmek veya sarsılmak ağrıyı arttırır; burunda akmtı ve tıkanma olur; en çok başağrısıyle birlikte gelen ateşin yükseldiği de görülür,
Tedavisi: Yatakta dinlenme ve ağrı kesici ilâçlar, yüze sıcak su kesesi tatbiki. Sinüs deliklerini açmak için efedrinli burun damlası damlattıktan sonra mentol koklamak gerekir. Doktordan antibiyotik alınarak kullanılabilir, bazen iltihap temizlendikten sonra, sinüslerin ameliyatla boşaltılması lüzumlu olabiilr.
Süresi: Orta şiddette vakalar 2-3 haftada normale döner, fakat hastalık müzminleşebilir ve tekrarlamaları sık görülür.

Önlenmesi: Hazırlayıcı nedenleri ortadan kaldırın.
Burun bölmesinin çarpıklığı
Burun zarını şişiren alerjik nedenler
Genel sağlık.
Nezleleri ihmal etmeyin.
Rutubetli iklimlerden, sıcak, kuru, kaloriferli binalardan kaçının; su altına dalmayın, su ve iltihap sinüs içine kaçabilir. Her gün, serin ve taze hava alın.

Müzmin sinüzit: (Uzun süreli, doktora gidin; 6 hafta sürebilir)
Belirtileri: Bir tarafı tıkanmış ve akıntılı burun deliği, nefes almada zorluk; sesin kalınlaşması veya boğuklaşması; bazen künt bir başağrısı veya yüzde ağrı ve batma.
Tedavisi: Açık havada tatil. Doktorun tavsiyesi ile sinüslerin yıkanması. Hazırlayıcı nedenleri ortadan kaldırın. Önlenmesi, had sinüzitte olduğu gibi.

Bir önceki yazımız olan Diş Ağrısı Sebepleri başlıklı makalemizde Diş Ağrısı Geçirme Yöntemleri ve Diş Ağrısı İlaç hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?