Sirke

Sirke

Üzüm sirkesinin üretiminde şırası, pekmezi alınmış cibreler ve bozulmaya başlamış şaraplar kullanılır. Azda olsa bir miktar şeker bulundurduğundan cibreler kükretilip şarao haline getirilir. Bunlar kalitesi olmayan şaraplar olup sirke mayası ilave edilir. 25-30 derece suhunete hava ile temas edecek şekilde ağzı açık kaplara yerleştirilir ve sineklenmeyi önlemek içinde üzerleri tülbent ile örtülür. Mayalar şarabın üstünde gri renkte ince bir kaymak tabakası meydana getirirler. Şarap 40-45 gün içerisinde sirkeye dönüşür. Kapların altındaki musluktan sirke üstteki maya tabakası bozulmadan alınır. Alınan miktar kadar içerisine cibreden oluşmuş kalitesiz şarap ilave edilir.

Sirke yapılacak kaplar meşe fıçılarıdır. Özel maksatla evlerde yapılacak sirke için cam kap ve sırlı küpler kullanılabilir. Sirkeler iyice dinlendirilir, süzülerek satılmaktadır. Kokulu ve lüks sirke yapılacaksa Taruh otu, Karanfil, Maydonoz gibi maddeler ilave edilerek ağızları sıkıca kapatılıp iki ay daha bekletilir.

Bir önceki yazımız olan Yoğurt başlıklı makalemizde Doğal Antibiyotikler, Mikrop Öldürücü ve Yoğurdun Yararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?