Tırnak Mantarı

Tırnak Mantarı

Tırnak mantarı çok sık rastlanan bir hastalıktır. Tırnak mantarına yakalanmamak için el ve ayaklar, tırnakları kapsayacak şekilde özenle temizlenmelidir. Mantar öncelikle ayakta meydana gelir. Ardından gerekli önlemlerin alınmaması neticesinde tırnaklara kadar yayılır. Kimi zaman el tırnaklarında da görülse de daha çok ayak tırnaklarında rastlanır.

Tırnak Mantarı Belirtileri;
Rahatsızlığın ilk semptomlarından biri tırnaklarda kalınlaşmadır.
Bir süre sonra tırnaklar parlak görünümünü kaybetmeye başlar.
Tırnak mantarı ileriki safhalarda tırnağın düşmesine neden olabilmektedir.

Tırnak Mantarının Tedavisi;
Bu hastalığın tedavi süreci çoğu zaman oldukça sıkıntılı ve uzundur. Ortalama 6 ay ile bir yıl arasında değişen tedavi süreci boyunca; krem, antibiyotik, tırnak cilaları gibi tedavi yöntemlerinden yararlanılır. Kimi zaman doktor tedavi sürecini hızlandırmak adına tırnağı sökmeyi uygun görebilir. Bunun yanı sıra lazer teknolojisiyle de tırnak mantarı tedavisi yapılabilmektedir.

Tırnak tedavisinde bitkisel çözümlere de başvurulabilmektedir. Keten tohumu ile sirkeden bir miktar karıştırılarak elde edilen macun kıvamındaki karışım tırnaklara sürülür. Kültürümüzde zengin bir yere sahip olan Kına’da bu hastalığın bitkisel tedavileri arasında yer alır.

Tırnak mantarı hastalığından korunmak için alınması gereken başlıca önlemler şöyledir;
Ayak temizliği titizlikle yapılmalıdır. Ayak yıkandıktan veya banyo yapıldıktan sonra; parmakların arası ve ayaklar iyice kurutulmalıdır. Bu bölgedeki nem mantar oluşumuna sebep olan başlıca faktörlerdendir. Çorap seçimi yaparken pamuklu olmasına özen gösterilmeli, mutlaka temiz çorap giyilmelidir. Ayağa küçük gelen, sıkan ve dar ayakkabılar giyilmemelidir. Mantarlar nemli ortamları severler. Ayakların mümkün olduğunca kuru ve temiz tutulması önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Öksürüğün İlacı Nedir başlıklı makalemizde Öksürüğe Ne İyi Gelir, Öksürüğü Geçirme ve Öksürük Nasıl Geçer hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?