Turp

Turp

Birçok kişi farkında olmayabilir, ancak turplar birçok sağlık ve beslenme faydası sunar. Sadece bu turp gil sebzelerin kökleri besleyici olup, aynı zamanda yaprakları da besindir. Turp yaprağının yaprakları aslında köklerinden daha fazla C vitamini, protein ve kalsiyum içerir. Böbrek ve cilt hastalıklarını tedavi etmek, kanserle savaşmak ve böcek ısırmalarını hafifletmek için kullanılmaktadır.

Turp folik asit açısından zengin, C vitamini ve antosiyaninler açısından zengindir. Bu besinler çok etkili bir kanserle mücadele ürünüdürler. Turpun ağız kanseri, kolon kanseri ve bağırsak kanseri ile birlikte böbrek ve mide kanserlerinde etkili olduğu söylenir.

Turpgillerden beyaz, sarı, mor çiçekler açan bir bitki ve bu bitkinin yenilen kökü. Turp, soğan, sarımsak ve pırasa gurubundadır.

Turpun Faydaları

 1. Turp, hazma yardım eder.
 2. Göğüs tıkanıklıklarını açar.
 3. Turp karaciğer ve safra kesesi taşlarına faydalıdır.
 4. Romatizmaya iyi gelir.
 5. Turp suyu, öksürük ve bronşite iyi gelir.
 6. Cilt sağlığına iyi gelir. Cilt üzerinde meydana gelen iltihap ve enfeksiyon hastalıklarının giderilmesinde önemli bir görev üstlenebilir.
 7. Hücreleri onarır.
 8. Kalp sağlığını korur.
 9. Kilo vermeye yardımcı olur.
 10. Vücut geliştirenler için harika bir protein deposudur.
 11. Saç sağlığı için de faydalıdır.

Kaynak: naturalnews.com/031944_radishes_health_benefits.html

Bir önceki yazımız olan Turunç başlıklı makalemizde Turunç kabuğu, Turunç nedir ve Turunç neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?