Faydaları Nedir – Sağlık, Bitkisel Tedavi Ve Faydaları
Uçuk Tedavisi
Sosyal Medyada Paylaş
20 Mart 2017
Fadalı Bilgi Yazar

Uçuk Tedavisi

Uçuk yaygın görülen bir hastalıktır. Dünya nüfusunun yaklaşık %80′inin yaşamı boyunca en az bir defa uçuk geçirdiği tahmin edilmektedir. Ülkemizde ise bu sayının her yıl 8 milyonu bulduğu düşünülmektedir.

Uçuk genelde yaygın olarak görülen belirtilere paralel olarak ortaya çıkar. Bu durum uçuk çıkmadan önce erken teşhisin konulabilmesini sağlar.

Uçuk Belirtileri
Uçuk bölgesinde gıdıklanma, kaşınma, sızlama ve zaman zaman karıncalanma hissedilebilir.
Bu belirtileri takiben, ilgili bölgede kızarma, şişme ve kabarcıklar oluşmaya başlar. Başlarda kaşınan ve hafif hafif sızlayan bölge ileriki aşamalarda acı vermeye başlar.

Uçuk konusunda en çok merak edilen soruların başında UÇUK BULAŞICI MI? sorusu gelir.

Uçuk yukarıda değinilen ilk belirtilerin yaşandığı dönem ve açık yaranın kapanması süreçleri arasındaki dönemde bulaşıcı etki gösterir. Uçuğun bulaşmasını önlemek için hasta kişinin havlu, bardak gibi eşyalarını kullanmamak gerekir. Ayrıca uçuklu kişi ile öpüşmek en yaygın görülen bulaşıcı nedenlerden biridir. Uçuk sadece başkaları için değil hastanın kendisi için de bulaşıcı olmaya devam eder. Eğer uçuğa temas edilirse uçuk vücuda yayılmaya devam eder. Bu yüzden uçuk ellenmemeli ve tedavisinin en hızlı şekilde gerçekleşmesi için gereken önlemler alınmalıdır.

Uçukluyken gözlere temastan şiddetle kaçınılması gerekir. Uçuğun bulaşıcı etkisini en hızlı gösterdiği bölgelerin başında gelen göz, hassas bir biçimde korunmalıdır. Özelllikle bayan hastalar makyaj temizliği yaparken uçuğun bulaşıcı etkilerini göz önünde bulundurarak hareket etmelidir.

Çocuk ve Bebeklerden Uzak Durulmalıdır.
Uçuk belirtileri görülmeye başlandığı andan itibaren çocuk ve bebeklerden uzak durulmalıdır. Uçuklu hastanın kullandığı kişisel eşyalar (havlu, bardak, dudak kremi, ruj vs.) ayrılmalı ve başkaları tarafından kullanılmamalıdır. Uçuk yarası veya kabuğuna parmakla temas edilmemelidir. Temas halinde uçuk virüsünün parmak yoluyla vücudun diğer bölgelerine yayılması sık görülen bir durumdur. Ayrıca parmaktaki mikroplar da uçuğa bulaşıp güçlendirici etki yaratabilir.

Bir önceki yazımız olan Mineraller başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.