Faydaları Nedir – Sağlık, Bitkisel Tedavi Ve Faydaları
Üzüm
Sosyal Medyada Paylaş
4 Şubat 2017
Fadalı Bilgi Yazar

Üzüm

Gıda maddesi olarak çok yararlı olup hekimlikte de kullanılır. Üzüm; yaş, kuru, ve koruk olarak kullanılır. Beyaz ve siyah renkte olup çok yönlü kullanılır. Vatanı Orta ve Ön Asya olan Asma’nın Kültüre alınmış türleri 100-150 cm yüksekliğinde sülüklü ve tırmanıcı olanları 5-6 metreyi bulan çok senelik bitkilerdir. Asma ve ürünü olan Üzüm insanların tanıdığı en eski besi bitkilerindendir. Yurdumuzda 50 bin çiftçi ailesinin bir milyon hektar arazide yetiştirdiği üzüm 4 milyon tondur. Ekonomik değeri bütün Kuzey Akdeniz ülkeleri için çok yüksek bir düzey teşkil etmektedir. Yetiştirilen üzüm çeşitleri Sofralık, Şaraplık, Kurutmalık ve Sanayi üzümü olarak ayrılırlar.

Sofralık Üzüm:  Taze olarak yenir.
Şaraplık Üzüm:  Şarap üretiminde tüketilir.
Kurutmalık Üzüm:  Kurutularak kuru sarfedilir.
Sanayi Üzümleri: Alkol, sirke, pekmez vs. üretiminde kullanılmaktadır.

Türkiye’de 70′den fazla üzüm çeşidi yetiştirilmektedir. Yetiştirilme bölgelerine göre üzümler Trakya ve Marmara, Ege ve Güney Anadalo, Doğu Anadolu üzümleri olarak 3 bölgeye ayrılmaktadır.

Üzümlerin genellikle dış görünüşleri yeşil, sarımsı yeşil sarı, atın sarısı, pembe, açık kırmızı, parlak kırmızı, turuncu, donuk kırmızı, mor mavi, kırmızı siyah ve siyah renktedir. Yetiştirilen üzümlerin en ünlüleri Yapıncak, Semilyon, Karasalkım, Papazkarası, Müşkile, Razakı, Parmak, Dimrit, Sultani, Sungurlu, Hasandede, Kalecik karası, Öküzgözü, Rumi, Sapaklavi ve Çavuş üzümleridir.

Ege’nin küçük taneli ve çekirdeksiz Sultani Üzümü kurutmaya müsait değerli ve üzüm çeşididir. Orta Anadolu’da yetiştirilen irice ve çekirdekli Dimrit üzümü de kurutulan üzümlerdendir. İstanbul ve çevresinde en aranılan sofralık üzümü salkımları seyrek taneli ve ince kabuklu Çavuş Üzümü‘dür. Üzümün besi değerini A, B1, B2, C vitaminleri, glikoz, tartar asidi, limon asidi ve elma asidi oluşturmaktadır.

Üzüm’ün Faydaları Nedir?

  • Faydaları saymakla bitmez. Gıda bakımından, vücudu güçlendirir. Hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı giderir.
  • Basura ve böbrek taşlarının düşürülmesine, mafsal ağrıları ve zehirlenmelere karşı iyi gelir.
  • Karaciğeri takviye eder. Gelişme çağındaki çocuklara, hastalıktan yeni kalkmış olanlara çok faydalıdır.
  • Ham üzüm (koruk) gaz yapar ve bağırsakları sürdürür. Suyu içilirse harareti keser ve şişmanlatır.
  • Kansızlıkta, Romatizmada, Böbrek, Karaciğer ve Barsak hastalıklarında çok faydalıdır.
  • Cilde tazelik ve canlılık kazandırır, kırışıklıkları giderir.

Senede bir defa üzüm kürü yapmak oldukça faydalıdır.

Bir önceki yazımız olan Yaban Pancarı başlıklı makalemizde Pazının faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Yorum Bırak

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Tüm Hakları Saklıdır © Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.