Faydaları Nedir – Sağlık, Bitkisel Tedavi Ve Faydaları
Yaban Pancarı
Sosyal Medyada Paylaş
3 Şubat 2017
Fadalı Bilgi Yazar

Yaban Pancarı

Ispanakgiller sınıfından olan ve sofralarımızda severek tükettiğimiz Yaban pancarı faydaları neler? Yaban pancarı hangi rahatsızlıklara iyi gelir? Pazının faydaları.

Akdeniz bölgesinde sıkça sevilerek tüketilen ve bir çok evde yemeklerde yada salatalarda kullanılan Yaban pancarı yani bilinen ismi ile pazı Ispanakgillerdendir. Yaprakları sebze olarak kullanılan bu bitki pazı ve yabani ıspanak olarak ta bilinir. Genelde yaprakları ve pancar kısmı pişirilerek yenir. Siyah, beyaz ve kırmızı cinsi bulunmaktadır. Sağlık açısında çok faydalı olan Kırmızı Pancarının kendisi (kökü), Yaban Pancarının ise sadece yaprakları yenmektedir.

Yaban Pancarı Faydaları

  1. Yaban pancarının, çözümleyici ve gözenekleri açan bir özelliği vardır.
  2. Saç ve sakal dökülmesine, çilliğe, saç kepeklerine ve sivilcelere karşı suyu sürüldüğü zaman faydalıdır.
  3. Karaciğer ve dalak tıkanıklıklarını açar.
  4. Siyah cinsi kabızlık yapar, bilhassa mercimekle beraber yenirse kabızlık oranını artırır.
  5. Beyaz cinsi mercimekle beraber yenirse veya suyu ile lavman yapılırsa ishal yapar.
  6. Baharat ile birlikte kullanılırsa, kulunç ağrılarına iyi gelir.
  7. Fazla tüketildiği taktirde kabızlık yapar.

Bir önceki yazımız olan Zakkum başlıklı makalemizde zakkum bitkisi, zakkum çiçeğinin faydaları ve zakkum nasıl bitkidir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Yorum Bırak

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Tüm Hakları Saklıdır © Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.