Faydaları Nedir – Sağlık, Bitkisel Tedavi Ve Faydaları
Yaban Turpu
Sosyal Medyada Paylaş
28 Mart 2017
Fadalı Bilgi Yazar

Yaban Turpu

Daha önce Kara Turp, Beyaz Turp ve Kırmızı Turp gibi yaygın Turp çeşitlerinin faydaları hakkında bilgiler paylaşmıştık. Oldukça faydalı bir başka Turp türü olan Yaban Turpunun Faydaları hakkında yazımıza geçiyoruz.

Anayurdu Akdeniz Bölgesi olarak bilinen Yaban Turpu ılıman iklim kuşağına sahip tüm bölgelerde yetişir. En iyi yetişme ortamı güneş alan açıklık alanlardır. Derin olarak kazılmış, hafif ve nemli topraklarda verimi artan yaban turpu bazı yörelerde bayır turpu olarak ta bilinir. Tohumlarıyla çoğalan bu bitki kalsiyum, sodyum, magnezyum gibi mineraller ile C vitamini yönünden oldukça zengin olması dolayısıyla tercih sebebidir.

Yaban Turpu Faydaları

  1. İştah açıcı etkiye sahiptir.
  2. Mide ve bağırsakta oluşan gazları söktürücü etkisi vardır.
  3. Hafif tesirli müshil görevi görür.
  4. Solunum yolu rahatsızlıklarından grip ve ateşlenmeye karşı yatıştırıcı etkisi bulunur.
  5. Balgam söktürür, boğazların temizlenmesine yardımcı olur.
  6. İdrar yollarında meydana gelen iltihaplanmayı iyileştirici etkisi vardır.
  7. Ayrıca yaban turpunun bel ve sırt ağrılarına da iyi geldiği bilinmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Ebegümeci başlıklı makalemizde Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir, Bronşit Tedavisi ve Ebegümeci yararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Yorum Bırak

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Tüm Hakları Saklıdır © Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.