Faydaları Nedir – Sağlık, Bitkisel Tedavi Ve Faydaları
Yerfıstığı
Sosyal Medyada Paylaş
19 Mart 2017
Fadalı Bilgi Yazar

Yerfıstığı

Baklagiller ailesinden bir bitki olan yerfıstığı yer altında gelişim gösteren yağlı tohumları değerli bir besin kaynağıdır. Anayurdu Güney Amerika olan yerfıstığı çok uzun zamandır dünya genelinde pek çok ülkede yetiştirilmektedir. Günümüzde yaygın olan yetiştirilen ve tüketilen yerfıstığı protein ve bitkisel yağ açısından zengin olmasının yanı sıra lezzetiyle de tercih sebebidir. Yerfıstığı yağı yemeklerde, sabun yapımında, traş kremi ve başka ürünlerin yapımında da kullanılır.
 
Yerfıstığı sadece beslenme alanında değil sanayide de kullanılır. Sanayideki başlıca kullanım alanları arasında plastik, yapı malzemesi ve gübre örnek gösterilebilir.
 
Yerfıstığı bazı yörelerde kabuklu fıstık olarak ta bilinmektedir.

Bir önceki yazımız olan Badem başlıklı makalemizde Böbrek Hastalıkları, Cinsel İstek Artırıcılar ve Karaciğer Hastalıkları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Yorum Bırak

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Tüm Hakları Saklıdır © Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.