Faydaları Nedir – Sağlık, Bitkisel Tedavi Ve Faydaları
Yürümenin Faydaları
Sosyal Medyada Paylaş
9 Nisan 2017
Fadalı Bilgi Yazar

Yürümenin Faydaları

Yürümek faydalı olduğu kadar zevkli de bir spordur. Açık havada yapılan yürüyüşler hem beden sağlığının gelişimine hemde doğaya yakın olmaya fırsat verir. Ormanlık alanlar, dağ, göl ve akarsular civarında huzurlu vakit geçirmeyi sağlamasının yanı sıra temiz hava alma açısından da önemlidir.

Doğada yürüyüşe çıkarken böcek ve haşerelerden korunmak için vücudu saran giysiler giyilmelidir. Ayağa iyi oturan ve dayanıklı spora elverişli ayakkabılar tercih edilmelidir.

Yürümenin faydaları arasında en önemlisi kas gelişimine katkı sağlamasıdır. Ayrıca şişmanlık ve obezite riskini de azaltır. Yürümek kan dolaşımının düzenlenmesini sağlar. Kalp kasının yan damarları da beslemesine yardımcı olur. Bu durum kalbe bağlı ana damarlarda meydana gelmesi muhtemel tıkanmaların yaratacağı zararın etkisini azaltır.

Yemeklerden sonra yapılan yarım saatlik bir yürüyüş sindirim çok daha rahat yapılmasını sağlar. Sindirim yükünü iç organların üzerinden alır.

Solunum kapasitenizin artmasını ve nefes düzeninizin sağlanmasını destekler.

Eklem ve kaslarınızı çalıştırarak; bel, kas ve eklem ağrılarına karşı direnci artırır.

Yürüyüş yapmak uykusuzluğu azaltır. Yaşlanmayı geciktirerek daha uzun süreli genç görünüm ve dayanıklılık sağlar.

Bir önceki yazımız olan Mineraller başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez.